Djeca
Razvoj
Roditelji

Važnost provođenja kvalitetnog vremena s djetetom kroz igru i povezanost

Iva Pjaca
15. listopada 2024.
Podijeli članak
Copy LinkFacebookLinkedInTwitterPinterest

Kako izgraditi kvalitetne obiteljske trenutke u užurbanom svakodnevnom životu?
U današnjem užurbanom svijetu, gdje se mnogi roditelji bore s balansiranjem između poslovnih obveza, kućanskih poslova i vlastitih potreba, može biti izazovno pronaći vrijeme za igru i povezivanje s djecom. Ipak, upravo ti trenuci fokusiranog vremena od neprocjenjive su važnosti za djetetov emocionalni, socijalni i kognitivni razvoj. Kroz igru i kvalitetno vrijeme, djeca ne samo da osjećaju sigurnost i ljubav, već uče i kako se povezivati s drugima, razvijaju samopouzdanje i istražuju vlastite potencijale. U ovom članku istražit ćemo zašto je fokusirano vrijeme važno, te kako ga implementirati unatoč pretrpanim rasporedima.

Zašto je fokusirano vrijeme važno?
Emocionalna povezanost i sigurnost
Kada roditelji provode fokusirano vrijeme s djecom, šalju im poruku da su vrijedna, voljena i važna. Ova vrsta pažnje pomaže djeci da se osjećaju sigurno i voljeno, što je ključni temelj za izgradnju samopouzdanja i emocionalne sigurnosti. Djeca koja redovito doživljavaju takvu povezanost s roditeljima razvijaju dublji osjećaj povjerenja i lakše se nose s emocionalnim izazovima. Kvaliteta tog vremena je važnija od kvantitete, kad ste s djetetom budite mu potpuno posvećeni, bez mobitela, ekrana i drugih distrakcija.
Razvoj socijalnih i komunikacijskih vještina
Kroz zajedničku igru, djeca uče kako komunicirati, pregovarati i rješavati konflikte. Roditelji, kao prvi učitelji, pružaju model socijalnog ponašanja koji djeca usvajaju i primjenjuju u odnosima s vršnjacima i u budućem životu.
Poticanje kognitivnog razvoja
Igra nije samo zabava; ona je ključna za djetetov intelektualni razvoj. Kroz igru djeca istražuju svijet oko sebe, razvijaju maštu, rješavaju probleme i uče kako donositi odluke. Kad roditelji sudjeluju u toj igri, pomažu djeci da prošire svoje vidike i motiviraju ih na istraživanje i učenje.

Praktični primjeri kako izdvojiti vrijeme za igru s djetetom
Stvorite dnevnu rutinu za igru
Iako nam se rasporedi često čine pretrpanima, uvođenje rutine može pomoći da pronađemo vrijeme za igru s djetetom. Pokušajte svaki dan izdvojiti barem 15-30 minuta isključivo za dijete. Neka to bude vrijeme kada ste potpuno prisutni, bez ometanja mobitela, televizije ili drugih obveza.
Primjer: Nakon večere, prije nego što započnete s pripremama za spavanje, odvojite vrijeme za zajedničko slaganje slagalice, čitanje knjige ili igru društvene igre.
Iskoristite “male trenutke” tijekom dana
Ponekad je teško pronaći duže periode za igru, no i kratki, ali fokusirani trenuci mogu biti jednako vrijedni. Iskoristite vrijeme dok čekate ručak da se skuha, vozite se autom ili čekate u redu kako biste se povezali s djetetom kroz igru riječima, pjevanje pjesmica ili razgovor o njegovom danu.
Primjer: Dok pripremate doručak, zamolite dijete da vam pomogne postavljati stol ili oguliti mandarinu i pretvorite to u igru. Povezivanje kroz svakodnevne aktivnosti također može biti oblik igre.
Zajednički obavljajte kućanske poslove
Kućanske poslove možete pretvoriti u zajedničke aktivnosti koje će, osim što će biti korisne, djecu naučiti odgovornosti i vještinama suradnje. Ovo može biti prilika za povezivanje i učenje kroz igru.
Primjer: Tijekom pranja suđa, možete napraviti natjecanje tko će prije oprati posuđe (pazite na sigurnost) ili tko će pronaći najzanimljiviji uzorak na tanjuru.
Planirajte zajedničke obiteljske aktivnosti
Vikendi su idealni za duže aktivnosti koje uključuju cijelu obitelj. Planirajte izlete u prirodu, zajedničko kuhanje, sportske aktivnosti ili posjete muzeju. Ove aktivnosti pomažu djeci da se osjećaju dijelom obitelji i stvaraju nezaboravne uspomene.
Primjer: Jednom tjedno organizirajte obiteljski filmski maraton s tematskim grickalicama ili izlet biciklima u park s pripremljenim piknikom.
“Ludorije”
Ponekad i nama odraslima treba odmak od ozbiljnog odraslog svijeta i želimo se malo “ludirati” s djecom. Ovo je jako dobro za nas roditelje, ali još bolje za našu djecu jer će pojačati našu povezanost s djetetom, stvoriti nezaboravne trenutke kojih će se djeca sjećati cijeli život i u njima izazvati lavinu pozitivnih emocija.
Primjer: Uzmite obične balone i u kupaoni ih punite vodom. Nakon što svaki balon jako napunite dajte djetetu čačkalicu da ih probuši i uživajte u nezaustavljivom smijehu i veselju koje će to izazvati u vašem mališanu. Nered i brigu oko mokrih podova, odjeće i pošpricane kupaone ostavite za kasnije i uživajte u trenutku, vjerujte da se isplati!

Kako inkorporirati igru i kreativnost u svakodnevnu obiteljsku rutinu
Uvođenje kreativnih aktivnosti u svakodnevne zadatke
Uključite dijete u svakodnevne aktivnosti kao što su kuhanje, vrtlarenje ili uređenje doma. Neka sudjeluje u planiranju i izvedbi aktivnosti na zabavan način.
Primjer: Tijekom kuhanja, dopustite djetetu da bira povrće koje ćete koristiti i pomozite mu da napravi “lice” od sastojaka na tanjuru. Ovo ne samo da potiče kreativnost, već i razvija djetetove kulinarske vještine i pozitivno utječe na vašu povezanost.
Uključite umjetničke aktivnosti u dnevnu rutinu
Kreativne aktivnosti poput crtanja, slikanja, modeliranja ili glazbe mogu biti izvrsne za razvoj djetetovih vještina i izražavanje osjećaja. Potičite dijete da svaki dan odvoji vrijeme za kreativnu aktivnost koja ga veseli.
Primjer: Postavite kutak u domu s papirom, bojicama i glinom. Nakon ručka ili večere, provedite 20 minuta crtajući obiteljske portrete ili oblikujući skulpture od gline.
Igrajte se na putu do škole ili vrtića
Vrijeme koje provodite putujući može biti izvrsna prilika za igru. Osmislite igre koje ne zahtijevaju rekvizite, poput igre riječi, pjevanja pjesmica ili brojenja automobila određenih boja.
Primjer: Igrajte se “Špijuniram” (I spy) gdje svaki sudionik opisuje predmet koji vidi, a drugi pogađaju što je to.
Uključite igru prije spavanja
Igra prije spavanja može biti smirujuća i pomoći djetetu da se osjeća sigurno i voljeno. Odaberite mirniju aktivnost poput čitanja priča, igranja s plišanim igračkama ili slušanja glazbe. Vaša večernja rutina može biti i da jedno drugome kažete na čemu ste najviše zahvalni taj dan ili što vam je iz tog dana bilo najljepše.
Primjer: Napravite ritual prije spavanja gdje zajedno izmislite kratku priču u kojoj svatko izmišlja jedan dio radnje, a vaše dijete je glavni lik priče.

Kako stvoriti podržavajuću okolinu za igru i razvoj djeteta
Stvorite prostor za igru
Osigurajte djetetu prostor u domu gdje može slobodno istraživati i igrati se. To ne mora biti cijela soba, već kutak s igračkama, knjigama i kreativnim materijalom. Djeca koja imaju vlastiti prostor za igru osjećaju se sigurnije i slobodnije izražavati.
Budite prisutni
Kada provodite vrijeme s djetetom, budite potpuno prisutni. Isključite mobitel, televizor i druge ometajuće faktore. Djeca prepoznaju kada smo uistinu prisutni i kada smo s njima samo fizički, a ovakva vrsta pažnje ključna je za kvalitetnu povezanost.
Potičite maštu i slobodnu igru
Djeca najbolje uče kroz slobodnu igru koja nije strukturirana i omogućava im da istražuju i stvaraju vlastita pravila. Potičite dijete da koristi maštu, bilo kroz igru uloga, izmišljanje priča ili gradnju “tajnih skrovišta” u dnevnom boravku.

Zaključak
Fokusirano vrijeme s djetetom, provedeno kroz igru i zajedničke aktivnosti, ključno je za djetetov emocionalni i socijalni razvoj. Iako roditelji često imaju pretrpane rasporede, važno je pronaći načine kako svakodnevno izdvojiti vrijeme za kvalitetnu povezanost s djetetom. Uz malo kreativnosti i planiranja, svaki trenutak može postati prilika za povezivanje, igru i stvaranje trajnih uspomena.

Pratite nas

Pratite nas na društvenim mrežama za najnovije vijesti i događanja