Djeca
Razvoj
Roditelji

Kako se nositi s izazovima: disciplina i konflikti s djecom na konstruktivan način

Iva Pjaca
31. listopada 2024.
Podijeli članak
Copy LinkFacebookLinkedInTwitterPinterest

Roditeljstvo donosi mnoge radosti, ali i izazove. Jedan od najvećih izazova je kako učinkovito postaviti granice i upravljati disciplinom, a pritom ostati dosljedan u poštivanju djetetove osobnosti i dostojanstva. Sukobi su neizbježni dio roditeljstva, posebno kada djeca istražuju granice i razvijaju svoju autonomiju. U ovom članku istražit ćemo tehnike discipline koje se temelje na poštivanju djeteta, načine za konstruktivno rješavanje konflikata te strategije za nošenje s temper tantrumima ovisno o dobi djeteta.

Disciplina usmjerena na poštivanje djeteta
Disciplina nije isto što i kazna. Disciplina dolazi od latinske riječi *discipulus*, što znači učenik. Cilj discipline je naučiti dijete kako preuzeti odgovornost za svoje postupke, a ne ga kazniti zbog pogrešaka. Važno je razumjeti da djeca uče kroz naše reakcije i ponašanje, pa je ključno pružiti im sigurno okruženje za učenje i rast.
Postavljanje jasnih i dosljednih granica
Djeca trebaju granice kako bi se osjećala sigurno. Važno je da te granice budu jasne, razumljive i dosljedno primjenjivane. Kada dijete zna što se od njega očekuje, lakše mu je prilagoditi svoje ponašanje.
Primjer: Umjesto da kažete “Budi dobar!”, recite “Ne smiješ gurati drugu djecu. Ako nešto želiš, lijepo pitaj i zamoli.” To djetetu daje konkretne upute što se od njega očekuje.
Pozitivna disciplina
Pozitivna disciplina fokusira se na pohvalu i poticanje poželjnog ponašanja, umjesto na kažnjavanje nepoželjnog. Djeca reagiraju bolje na pohvalu nego na kritiku, pa je važno primijetiti i pohvaliti njihovo dobro ponašanje, ali prije svega i njihov trud..
Primjer: Kada dijete podijeli igračku s drugom djecom, pohvalite ga riječima: “Sviđa mi se kako si podijelio igračku s prijateljem. Tako pokazuješ da brineš o drugima. Znam da ponekad nije lako dijeliti s drugima i jako sam ponosna na tvoj trud.”
Prirodne i logičke posljedice
Prirodne i logičke posljedice pomažu djeci da razumiju uzročno-posljedične veze. Prirodne posljedice su one koje se događaju same od sebe (npr. ako dijete ne obuče jaknu, bit će mu hladno). Logičke posljedice su one koje roditelj postavi u skladu s ponašanjem djeteta (npr. ako dijete ne pospremi igračke, neće moći koristiti novu igračku dok ne pospremi stare).
Primjer: Ako dijete prolije sok, neka ga obriše, ali nemojte ga posramljivati ili kažnjavati, neka vaša reakcija bude smirena kako bi dijete znalo da se to svakome može dogoditi i da nije ništa strašno, ali i da je sposobno samo počistiti. Time uči da je odgovorno za svoje postupke.
Aktivno slušanje i empatija
Kada se dijete osjeća shvaćeno i uvaženo, lakše prihvaća granice. Aktivno slušanje znači potpuno posvetiti pažnju djetetu kada priča i pokušati razumjeti njegove osjećaje i perspektivu.
Primjer: Ako dijete plače jer ne može dobiti slatkiš prije ručka, recite: “Vidim da si jako tužan jer želiš slatkiš. Razumijem, i meni je ponekad teško čekati. Nakon ručka ćemo ga zajedno pojesti.”
Konstruktivno rješavanje konflikata
Sukobi su prirodni dio života i prilika za učenje. Konstruktivno rješavanje konflikata pomaže djeci da razviju vještine komunikacije, pregovaranja i empatije. Očekivanje da ćemo živjeti u svijetu bez konflikata i neslaganja je nerealno i zato ne treba dijete štititi od bilo kakvih neugodnih emocija ili situacija, ali također treba mu pružiti primjer za konstruktivno pristupanje i rješavanje konflikata.
Identificiranje problema
Prvi korak u rješavanju konflikta je prepoznati što je uzrok problema. Pitajte dijete što mu smeta i slušajte empatično bez prekidanja.
Primjer: “Vidim da si uzrujan. Možeš li mi reći što te muči?”
Rješavanje problema kroz suradnju
Potičite dijete da zajedno pronađete rješenje koje će zadovoljiti obje strane. To uči dijete da rješava konflikte na miran način i razmišlja o potrebama drugih.
Primjer: Ako se dvoje djece svađa oko igračke, možete reći: “Oboje želite istu igračku. Možemo li smisliti način kako da je podijelimo? Možete se igrati naizmjenično ili pronaći drugu igračku s kojom će se jedan igrati dok čeka.”
Ostanite smireni i neutralni
Kada dijete osjeti da ste uznemireni ili ljuti, teže će se fokusirati na rješavanje problema. Pokušajte zadržati jasan i neutralan ton, čak i kada je situacija izazovna.
Primjer: Ako dijete viče ili udara, recite jasno: “Ne sviđa mi se kad vičeš i udaraš, to ovdje ne radimo. Možemo razgovarati kad se oboje smirimo.”
Modeliranje željenog ponašanja
Djeca uče promatrajući nas. Ako se mi kao roditelji ili odgajatelji ponašamo smireno i konstruktivno u sukobima, veća je vjerojatnost da će i oni razviti te vještine.
Primjer: Kada vi i partner imate nesuglasice, rješavajte ih na način koji želite da dijete vidi i uči od vas.

Kako se nositi s temper tantrumima ovisno o dobi djeteta
Temper tantrumi su normalan dio razvoja i javljaju se kada dijete osjeća intenzivne emocije koje ne može kontrolirati. Kako se nositi s njima ovisi o djetetovoj dobi i razvojnoj fazi.
*Djeca od 1 do 3 godine
U ovoj dobi djeca još uvijek nemaju razvijenu sposobnost verbalnog izražavanja svojih potreba i osjećaja, što često dovodi do frustracije i tantruma.
Što učiniti:
Regulirajte sebe: Djetetova preplavljenost emocijama nikoga ne može ostaviti raznodušnim i sigurno će utjecati na nas, uzmite trenutak da se sjetite da dijete nema sposobnost samoregulacije jer se njegov mozak još nije dovoljno razvio za to, sjetite se da dijete nije “zločesto” i ne radi to namjerno, te treba vas kao odraslu osobu da mu pomognete regulirati njegove emocije i lavinu svega što osjeća u tom trenutku.
Budite blizu: Ako dijete želi, možete ga zagrliti kako bi osjetilo vašu prisutnost i sigurnost. Ako vas dijete odbija i želi da se maknete, pomaknite se onoliko koliko mu je potrebno, ali s jasnom porukom (verbalno ili neverbalno) da ste i dalje tu za njega i da niste prekinuli odnos.
Imenujte emociju: Pomozite djetetu da razumije što osjeća. “Vidim da si jako ljut.”
*Djeca od 3 do 5 godina
Djeca u ovoj dobi počinju razvijati bolju verbalnu komunikaciju, no i dalje se bore s kontrolom svojih impulsa. Ponovite korake koje smo već spomenuli za manju dob, a možete dodati i sljedeće:
Ponudite izbor: Kada dijete osjeti da ima kontrolu, lakše se smiruje. “Želiš li se smiriti uz crtanje ili ćemo čitati priču?”
Usmjerite pažnju: Preusmjerite dijete na drugu aktivnost ili igru kako biste mu pomogli da se smiri.
*Djeca od 5 do 7 godina
Djeca u ovoj dobi bolje razumiju pravila i granice, ali mogu i dalje imati poteškoća s regulacijom emocija, posebno kada su umorna, gladna ili frustrirana.
Osim gore navedenih koraka koji su univerzalni za svaku dob, možete napraviti i sljedeće:
Razgovarajte o osjećajima: Nakon što se dijete smiri, razgovarajte o tome što se dogodilo i kako se sljedeći put može bolje nositi s tim osjećajem. Normalizirajte snažne emocije i objasnite djetetu da se svi ponekad tako osjećamo.
Uvedite tehnike smirivanja: Naučite dijete tehnikama disanja ili “sigurnim mjestima” gdje može otići kada osjeća da ga emocije preplavljuju.

Stvaranje podržavajuće okoline za emocionalni razvoj
Priznajte djetetove osjećaje
Kad dijete osjeti da su njegovi osjećaji priznati i prihvaćeni, lakše će naučiti kako ih kontrolirati. Ne negirajte osjećaje djeteta, već mu pokažite da ih razumijete i da ste tu da pomognete.
Primjer: “Vidim da si tužan jer moramo napustiti park. Znam da ti je teško otići kada se dobro zabavljaš.”
Naučite dijete tehnikama samoregulacije
Razvijanje tehnika samoregulacije, poput dubokog disanja, brojanja do deset ili odlaska na mirno mjesto, pomaže djetetu da preuzme kontrolu nad svojim reakcijama.
Pružite sigurno okruženje za izražavanje emocija
Dajte djetetu do znanja da je u redu osjećati sve emocije, uključujući ljutnju, tugu i frustraciju. Osigurajte da dom bude mjesto gdje se dijete može osjećati sigurno u izražavanju svojih osjećaja bez straha od odbacivanja ili kazne.

Zaključak
Disciplina i rješavanje konflikata s djecom mogu biti izazovni, ali uz primjenu tehnika usmjerenih na poštivanje djetetove osobnosti i emocionalnih potreba, možemo potaknuti pozitivan razvoj njihovih vještina i emocionalne inteligencije. Kroz dosljedne i poštujuće metode, djeca će naučiti preuzimati odgovornost za svoje postupke, razvijati bolje socijalne vještine i na kraju postati samosvjesniji i emocionalno otporniji pojedinci.

Pratite nas

Pratite nas na društvenim mrežama za najnovije vijesti i događanja